17 Kasım 2014 Pazartesi

Hong Kong'da Nerelere Gidilir Ne Yapılır Neler Alınır? Uydu Koordinatları ile


Dünya hali insanın başına her şey gelebilir.Bu yüzden devleti arkanıza almak için.
TC. BAŞKONSOLOSLUĞžU:
Posta adresi: Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong
Konsolosluk Çağrı Merkezi Numarası: + 90 312 292 29 29
Telefon: +852 2572 1331, +852 2572 0275
Faks: +852 2893 1771
Başvuru Kabul Saatleri: 09.30 – 13.00
NAVIGASYON  koordinatı: 22.281571, 114.182458

Sizleri çok sıkmadan öncelikle kısa bir giriş yapayım...

Hong Kong Çin’de yer alan özel idari bölgelerinden biridir. 150 yıl İngiliz sömürgesinde kaldığından dolayı İngiliz etkisi büyüktür.1950 – 1990 arasında büyük gelişim gösteren Hong Kong, finans, iş ve turizm sektöründe dünya liderleri arasına girmiştir. Bunun dışında ithalat ve ihracat hususunda da dünyada adından bahsedilen yerlerden biridir. Dünyanın en önemli liman kentlerinden olan Hong Kong, mimarisi, dağlık kesimi, bulutlu havası ile yılın her döneminde turist çeken bir şehirdir. 1100 metre karelik bir alan kaplamaktadır. Adalardan oluşan bu şehirde 260 kadar ada mevcuttur ve çoğunda yerleşim vardır.

***Bu ülkeye vize yoktur, sadece orada uçaktan inip pasaport kontrolüne gelmeden ufak bir form var onu doldurmanız ve pasaport kontrolünde gösterip onaylatmanız yetecektir.Sizde kalan kısmını dönüşte tekrar göstereceksiniz kaybetmeyin.

Ne Zaman Gidilir:

Hong Kong yazları nem oranı çok rahatsız edici boyutta, kışların ise soğuk geçtiği bir adalar topluluğudur. İlkbahar ve sonbaharda hava koşulları daha iyidir. 
Hong Kong dört mevsimin yaşandığı tropikal iklim bölgesinde bulunan bir şehirdir. Kent, iki musondan büyük ölçüde etkilenmektedir. Ekim – Mart arasında Kuzey ve Kuzeydoğu, Nisan – Eylül arasında Güney ve Güneydoğu musonları etkili olmaktadır.
Hong Kong’da Şubat – Nisan arasında ilkbaharda hava ılık ve nemlidir ve hava sıcaklığı 23 derece civarında seyretmektedir. Hava genelde kapalıdır. Yaz döneminde nem oranı %80’e kadar tırmanır. Musonların etkisi ile şiddetli yağış Hong Kong’da sık görülen bir durumdur.Haziran – Ağustos arasında gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına sık görülür. Temmuz – Eylül arasındaki dönemde ise tropik siklon riski bulunmaktadır.
Hong Kong gezi zamanı için en uygun dönem olarak musonların arasındaki zaman görülmektedir. Bu dönemler ise Mart – NisanEkim – Kasım arasına denk gelmektedir. Gökyüzünün genelde açık olduğu bu dönemlerde nem oranı düşüktür, hava sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Hong Kong seyahatiniz soğuk günlere denk gelmese de yanınızda yağmurluk ve hava değişikliklerine uygun kıyafetler bulundurmanızda fayda vardır. Ziyaret zamanı olarak en uygun aylar Ekim, Kasım ve Aralık olarak görülür.

Bu arada biz gittiğimiz dönemde olaylar vardı birden kendimizi eylemlerin arasında bulduk. Ama adamların eylemleri bile güzel. Olay yok biber gazı yok, jop yok. Öyle eylem mi olurmuş???


ÖNEMLİ BİLGİLER - HATIRLATMALAR :

 • Para birimi 0,30 TL   ( 10.11.2014 tarihindeki kur )
 • Havalimanından OCTOPUS kart alın
 • Paranızı döviz bürolarından bozdurun. 
 • Pasaportu yanınızda taşımanıza gerek yok.
 • Gitmeden googlemaps ile gideceğiniz yerleri durakları favorilerinize ekleyin.
 • Telefonunuza yada cihazınıza Hong Kong haritası yükleyin.
 • İngiliz sömürgesinde yıllarca kaldığına bakıp herkesin İngilizce bildiğini sanmayın
 • Kalacağınız süre için, 1 Haftalık, 5 günlük, 1 aylık internet hatlı telefon alın.
 • Havalimanından Terminal I den çıkınca ücretsiz trene binip terminal II ye gideceksiniz. 
 • En yakın metro istasyonunun danışmasından metro haritası alın.
 • Otel seçerken dikkatli olun odaları çok çok çok küçük.
 • Otelin rezervasyonu ve adresi ile ilgili çıktı alın.
 • Pazarlarda ve hemen her yerde pazarlık yapmayı unutmayın. yarı yarıya bazen de 3 te 1 fiyata.
 • Elektronik almayı düşünüyorsanız gitmeden model ve marka fiyatlarını alın ama gidip teknosa kliksa dan değil sahibinden.com gibi yerlerden yurtdışı olanlara bakın yoksa aldanırsınız.
 • Broadway ve Wilson gibi elektronik satan mağazalara uğrayın.
 • Bazı elektronik mağazalarında kredi kartına belli oranda komisyon uygulanıyor.
 • Çakma elektroniklere dikkat edin aldanmayın.
 • Victoria Peak biletini önceden alın internetten
 • A Symphony of Lights için çok erken değil yarım saat önce gidin yeterli
 • Eğer cuma günü Hong Kong da olursanız Kowloon Camii'nde cuma namazına gidin 13:00 gibi
 • Ayağınıza rahat ayakkabı alın inanın çok yürüyeceksiniz.
HAVALİMANI: (22.307973,113.918439)

Hong Kong Havalimanı Chek Lap Kok adasında bulunur. Havalimanında iki tane terminal vardır. Terminal I sadece uçuşların yapıldığı havalimanıdır. Buradan ücretsiz tren ile Terminal II ye geçiyorsunuz. Burada unutmamanız gereken şey pasaport kontrolüne gitmeden evvel ufak bir form var onu doldurarak pasaport kontrolünde onaylatmanızdır. Ad soyad cinsiyet kalacağınız yer hava yolu uçuş numarası gibi bilgiler gereklidir.
Daha sonra orada 100 dolar kadar para bozdurun, tercih sizin ama bayağı düşüğe bozuyorlar. Şehir merkezinde bu miktar 765 HKD kadar yapıyor.Ardından Trene binmeye geldi. Öncelikle tren bilet gişesinden Metro haritası ve  Octopus Card alıyorsunuz:

Octopus Card:
Yukarıda da gördüğünüz gibi 50$ depozit 100$ da kullanmak için yükleme yapılıyor. Bakiye -30$ a kadar düşebiliyor aklınızda olsun. Buradaki sistem Türkiye'den farklı olarak ve Dubai ile aynı şekilde gittiğiniz mesafe kadar ödüyorsunuz. Ülkeyi terkederken en son kalan bakiye ve depozitoyu geri alıyorsunuz unutmayın...

Gelelim trene, Airport train sadece 3 durakta duruyor. Taksiye falan binmenize gerek yok, çünkü taksiden hızlı gidecektir inanın bana. Şayet 3 gün içerisinde dönecekseniz gidiş dönüş alabilirsiniz. Tek gidiş 90$ - gidiş dönüş ise 160$. Biz 1 hafta kalacağımız için bize tek gidiş oluyordu. Tren sadece 3 durakta duruyor ve gişede nerede ineceğiniz soruluyor, ücreti de ona göre ödüyorsunuz. Yakınlığına göre durak isimleri şu şekilde:
1-Tsing Yi
2-Kowloon
3-Hong Kong

Biz daha hareketli, pazarı gezmesi bol ve daha uygun fiyatlı olan Kowloon adasında kalcağımız için 2 kişi için gidiş olarak 140$ ödedik.


Kowloon da indikten sonra dışarı çıkmadan taxi tabelalarını takip ederek 1 kat aşağıya inerek taksiye binebilirsiniz. Unutmayın yaklaşık yarım saat taxi sırası bekleyeceksiniz.Aşağıdaki taxi kuyruğudur...

Taxi ilk önce otelin çıktısı olan kağıda baktı baktı baktı anlamadı sonradan adresi falan iyice görünce anladı, hatta telefonumda yüklü olan navigasyondan tarif etmeyi de önerdim kendisine ama sonradan gerek kalmadı.Otele 52$ tuttu ama 10$ da bagaj için aldı toplamda 52$ ödedim. Para önemli değil de sıra beklemek yordu bizi, ama dönüşte metroyu iyice ezberlediğim için taxi kullanmadan 3 aktarma ile döndüm. Prince edward istasyonundan bindim Lai King de indim, oradan dışarıya çıkmadan Tung Chung hattına geçerek Tsing Yi de indim ve Airport Train e bindim ve Octopus Card burada iade ettim.

METRO
Toplam 11 adet hatta sahip olan metro ile hemen hemen her yere gidebilirsiniz. Size tavsiyem daha evvelde bahsettiğim gibi yolculuğunuzu Octopus Card ile yapmanızdır. Bu kart sayesinde hem indirimli yolculuk edebilir hemde bilet alma gibi bilet bitti gibi sıkıntılar yaşamamanızdır. Bu kart ile aynı zamanda geçen yerlerden alışveriş de yapabilirsiniz. Mesela 7 eleven da geçerlidir, hatta bazı ürünleri o kart ile alırsanız daha indirimlidir. Ürünün kenarında yazar bu bilgi. Metro da ücretlendirme gideceğiniz mesafeye göre düşüyor, yani parayı mesafeye göre ve hong kong adasına geçip geçmeyeceğinize göre ödüyorsunuz. Bu adaya geçerken kullandığınız tünele belli bir ücret kesiliyor buna taksiler de dahil. Metro belli saatlerde inanılmaz kalabalık oluyor muhtemelen bu saatler iş çıkışıdır. Çok kalabalık olmasına rağmen en geç 2 dakikada bir yeni tren geliyor. Aşağıdaki kalabalığa bir bakın...


PARA BOZDURMA:

Hong Kong a giderken yanınızda USD götürün, burada hepsini bozdurabilirsiniz ama en geçerli olan Amerikan doları ve Çin parası olan Yuen dir. Paranızı döviz bürolarından bozdurun. Fakat döviz bürolarına dikkat edin hepsi farklı farklı fiyatlar uyguluyor, kısa bir araştırma yapıp ondan sonra kafanıza göre bir dövizciden bozdurun. Ben devamlı bizim otele yakın Prince Edward istasyonunun oradaki yerden bozdurdum,fiyatı her yerden uygundu. Hatta pazarlık yaptığım döviz bürosu bile oldu. İnternette birçok sitede okudum ve pasaport yanınızda olacak ve döviz bozdururken lazım olacak deniyor, kesinlikle hayır, pasaport gerekmez yanınızda taşımanız da gerekmez.Aşağıdaki resim şehir içinde bozdurduğum doların kağıdı yukarıda havalimanında bozdurduğum paranın belgesini daha evvel yayınlamıştım.


OTEL

Hong Kong da çok sayıda oteller var ve bunlar bir hayli pahalı. Ben Kowloon adasında kaldım bu taraf daha hareketli ve birçok pazar var burada. Hong kong adasındaki oteller fiyat olarak daha pahalı. Ben Oriental Lander Hotel de kaldım ama kesinlikle tavsiye etmiyorum bunu bilin, bu yüzden otelin koordinatını yazmayacağım size. Odalar aşırı derecede ufak bavul koyacak yer yok. Bir gardrop düşünün kapağı yok ve 2 pantolon 1 ceket asıyorsunuz. Evet gardrop değil vestiyer desem o bile ufak kalır. Minibar vardı çaylar ikram ama sular değil, biz öyle sanıyorduk ama otelden çıkarken bize fatura ettiklerinde anladık. Otele girişte sizden istediğiniz kadar peşin ödeme yapmış olun yinede depozito alıyorlar,daha doğrusu güvence parası gibi bir şey diyelim. Peşin de verebilirsiniz kredi kartı da... Otelden ayrılırken size verdikleri slip iptal edilecek tabi odadan birşey götürmüyorsanız.

PAZARLAR

Gelelim özellikle bayanların sabırsızlıkla beklediği konuya. Gece ve gündüz pazarları...
Hong Kong da çok sayıda pazar var. Bunların  en meşhur olanlarından başlayalım işe:

Ladies Market: (22.321591, 114.170181)

Mong Kong metro istasyonunda inerek buraya rahatça ulaşabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi daha çok bayanlara hipat ediyor. Bayanların olmazsa olmazı çantalar (biz 4 tane aldık oradan biliyorum), peruklar, kıyafetler, usb bellekler, hepsi burada...Fa Yuen Street market: (22.323834, 114.170374)

Bu pazara son gün gittik fakat çok beğendik, mutlu oldık. Beğendik derken eşim tabiki... Kim para öderken mutlu olabilir ki. Her pazarda olduğu gibi bu pazarda bayanlar için. Bu pazar nispeten daha kısadır ve yürüyüş kısmı daha geniştir. Burada pazardan çok tezgahların arkasındaki sağlı sollu dükkanların çeşitliliği ve değişik ürünlerin olmasıdır. Buradaki bazı dükkanlarda kredi kartı geçmiyor bilginiz olsun. Son gün gittiğimiz için fazla para bozdurmamıştık ve bir sürü şey alınca kasada yarısını bırakmak zorunda kaldık. Ayrıca bu pazarın ortasına varınca taze taze sıkılan sebze ve meyve suları vardır, bunlarında tadına bakmayı unutmayın.

Temple Street Night Market: (22.308569, 114.170224)

Ladies Market benzeri ama bir alt seviyesi olan bir pazar burası. Akşam üzeri 5-6 gibi kuruluyor. Jordan ve You Ma Tei metro istasyonlarında inilerek gidiliyor. Burayı da en azından bir gün gezin ihmal etmeyin derim. Hem buraya gidince tam pazarın ortasında yeme içme imkanı sunan 1-2 yer var. Bunları daha sonra yeme içme bölümünde anlatacağım sizlere.Apliu Street Market: (22.330480,114.162105)


Hong Kong'un en büyük bit pazarıdır burası. Özellikle 2. el elektronik eşyaların bolca olduğu bir pazar burası. Ayrıca eski saatler, müzik enstrumanları ve eski paralar da bulmak mümkün.

Jade Market: (22.309165,114.169848)

Ağırlıklı olarak takıların satıldığı bir yer burası. Daha çok yeşimtaşı üzerine kurulu. Birçok satıcı sattıklerının gerçek 1. kalite yeşimtaşı olduğunu söylese de inanmak bir hayli güç. Nasıl anlaşılır nasıl alınır bilemiyorum, Allah'a şükür bizim hanım onlardan fazla hoşlanmadı da yırttık. Ayrıca incilerinde satıldığı bir yer olan Jade market diğer yerler gibi geç saatlere kadar açık bir yer değil, sanırım burası akşam üzeri 5-6 gibi kapanmış oluyor. Burada da çok sıkı pazarlık etmeniz gerekiyor. Bize ufak bir küpe yüzük setini 800 den 150 ye bıraktılar. Param olmadığını söyleyince kredi kartı o da yok deyince Türk parası bile alırım diyen bir yer burası.
Akvaryum Balığı Pazarı: (22.324052, 114.169752)

Birçok akvaryum balığının ve bitkilerinin satıldığı bir yer burası. Karidslerin her rengi var. Hatta Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray lı karidesler bile var burada. Buradaki bitki akvaryumları ise çok güzeller. Çaktırmadan çekebildiğim resimler ancak bu kadar.Çiçek Pazarı: (22.325997, 114.172069)

Girişte sizi aşağıdaki teyze karşılayacak ve burada taşların içinde pişen kestanelerden muhakkak alın. Hatta patatese benzeyen aslında kabak olan sebzeden de muhakkak tadın.

Çiçek pazarı bence gidilmesi gereken yerlerden biri. Hiç bu kadar orkideyi bir arada gördünüz mü acaba? Saksılardaki turplar, bonsailer hepsini görebileceğiniz bir yer burası. Hatta inanamayacaksınız ama oradan bir bonsai alıp kokpit valizine attım ve Türkiye ye getirdim. Ayrıca sinek kapan bitkilerden de çok var burada. Birde köşede 4 katlı bir mağaza var içinde inanamayacağınız kadar bol çeşitli süsler ve hediyelikler var.GEZİP GÖRÜN

Ocean Park: (22.248093,114.173693)

10:30 ile 19:00 arası açıktır burası. Bileti internetten alıp gittik. İnternette otobüs durağı falan araştırıp gittik fakat önce Kowloon daki otobüs durağına gittik ve otobüs seferinin kalmış olduğunu öğrendik. Bunun üzerine Hong Kong metro istasyonuna gidip oradan gitmeye karar verdik. Bu sefer o da hüsran oldu. Biz Hong Kong metro istasyonunda indik fakat Ocean park ile ilgili anons duyduk. Bu sefer Ocean Park a gidecek otobüsün yani 629 numaralı otobüsün Tin Hau dan kalkacağını öğrendik. Daha sonra doğruca bu istasyona gittik ve A1 den çıkar çıkmaz otobüse ulaştık çünkü metrodan itibaren tabelalar var ve hemen istasyonun bitişiğinde. Bu durum geçici mi kalıcı mı bilmiyorum ama bence önce Hong Kong metro istasyonunda inip danışmadan yardım alın, hiç sağı solu gezmeyin derim. Otobüs yolculuğu da yaklaşık olarak 1 saat sürüyor ama oraya şu anda metro inşaatı var, yakın zamanda da bitecek deniyor. Anlaşılan 2015 ortalarından sonra gidecekler direk metro ile gidebilecek haberiniz olsun. 

12-65 yaş arası tüm gün bilet fiyatı kişi başı 320$ . 3 yaşın altı ve 65 yaşın üzeri ücretsiz.  3-11 yaş arasındaki çocuklar 160$ .
Ben buraya gitmek için bileti önceden internetten aldım.Aşağıdaki linkten Buy and Book a tıklayarak sizlerde biletinizi buradan alın derim.Çıktısını aldığınız bilet de aşağıdaki gibi olacaktır:

http://www.oceanpark.com.hk/html/en/home/


Öncelikle parkın etinden sütünden her şeyinden faydalanmak istiyorsanız erken gitmenizi tavsiye ediyorum. O kadar büyük ve çeşitli aktiviteler var ki zaman yetmiyor.  Parka gidince içeri girmeden soldan harita alın, harita olmazsa olmaz unutmayın hatta 2 tane alın çünkü aç kapa katla falan derken yırtılıyor. İnternetten bilet aldığınız için siz sıra falan beklemeden sol tarafta harita aldığınız yerden gireceksiniz içeriye, girince de sağ tarftaki çalgıcılarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. Birde sizi ıslatan aktiviteler var bu yüzden şemsiye yada çok ince yağmurluklardan  alabilir yada bunlara binmeyebilirsiniz. Aktivitenin girişinde yağmurluk da satılıyor aklınızda olsun.
Hong Kong da Disneyland olmasına rağmen bu park ondan daha çok ilgi görüyor ve daha çok kişi ziyaret ediyor. Dünyada kaç kişi panda gördü el kardırsın dedikleri zaman bunların içinde sizde olacaksınız. Çünkü dünyada sayısı az olan ve yine sadece birkaç ülkede olan pandalardan burada göreceksiniz ve hatıra fotoğrafı çektireceksiniz. Yunusları da hoplayıp zıplarken , köpekbalıklarını aheste aheste gezerken, penguenleri en komik hallerinde yine burada göreceksiniz. Bunların dışında hiç görmediğiniz canlılar da burada var.Girişteki yerleri gezdikten sonra Ocean Express trenine binerek çeşitli aletlerin eğlencelerin olduğu para ile şansınızı becerinizi denediğiniz çeşitli oyunların olduğu bölüme gideceksiniz. Burada çeşitli oyuncaklar kazanabileceğiniz oyunların yanı sıra bütün aletlere de binebilirsiniz ama bazılarında çok sıra oluyor. Teleferiğe binmek biraz hayal, çünkü 500 mt. teleferik kuyruğu gördüm, inananın abartmıyorum, binmek istediysek de sıranın sonunu göremedik. Zaten teleferiğin kralına budha ya giderken bineceksiniz, bence kasmayın. Roller coaster a binmenizi şiddetle tavsiye ediyorum, fena güzel. Ayrıca kutup expresi, maden treni de coaster a benzer ama bir alt seviyede hız trenleri.Yürüyen merdivenler olmasa burayı gezmek çok zor. Dik yokuşları tırmanmanızın başka yolu yok. Elinizdeki haritaya göre yolunu çizecek sırasıyla ıslanmanıza neden olan bot turunu geçecek, yunuslar, foklar, köpekbalıkları hepsini seyredeceksiniz. Bütün aktiviteler ücretsiz sadece yeme içme ve çeşitli peluşlardan kazanabileceğiniz oyunlar paralıdır.

Disneyland: (22.313847,114.041228)

Buraya Tung Chung metro hattı ile gidiliyor. Buraya gitmek için Sunny Bay durağında inmeniz gerekecektir.Burada inince Disneyland Resort Line e geçecek ve istediğiniz yere varacaksınız.
İçeriye girmeden önce kapıdan broşür almayı unutmayın sakın. Mevsimine göre 10:30 ie 20:30 arası açıktır. Burada da bazı bölümlerde şapka, şemsiye gerekebilir, yanınıza almayı unutmayın. Aslında en güzeli incecik yağmurluklardan yanınızda götürmeniz. Aşağıdaki sayfadan biletinizi online olarak alabilirsiniz. Biletler 1 günlük ve 2 günlük olarak satılıyor. Malum aktivite çok olunca tadını çıkara çıkara gezmek için 2 güne ancak sığıyor. Ama erkenden gidip 1 günde bitirmeniz iyi olur derim. 

http://park.hongkongdisneyland.com/hkdl/en_US/home/home?name=HomePage

1 günlük yetişkin bilet fiyatları şu şekildedir:
Yetişkinler için  499$, 3-11 yaş arası 355$, 65 yaş ve üzeri ise 100$
2 günlük yetişkin bilet fiyatları şu şekildedir:
Yetişkinler için  680$, 3-11 yaş arası 480$, 65 yaş ve üzeri ise 170$

Ayrıca park içinde gezilecek temalar ise şu şekildedir ve bunların içinde fantastik dünya, eski Amerika, geniş nehirli Afrika-Asya,  gelecek ve uzay gibi. 
 • Mystic Point
 • Grizzly Gulch
 • Toy Story Land
 • Fantasyland
 • Tomorrowland
 • Adventureland
 • Main Street USA
Victoria Peak: (22.277904,114.159172)

Victoria Peak i 3 başlık altında inceleyeceğiz. Çünkü bu gezinin ilk ayağı tramway, daha sonra Madame Tussauds ve Sky Terrace izliyor.

Öncelikle biletlerimizi internetten alıyoruz, tabi orada da alabilirsiniz ama kalabalığa yakalanmamak için ve daha rahat etmek için ve daha ucuz olması için internet candır.

http://www.thepeak.com.hk/en/

Bu sayfadan çeşitli kombinasyonlu bilet alabilirsiniz. Tek tramway gidiş dönüş 40$, Peak tram ve sky pass birlikte 80$ . Şayet hepsini gezip göreyim derseniz madame Tussauds sayfasında bilet alın. fiyatı da hepsi için 290$ oradan alırsanız da 310$. İnternetten alanların oraya giderken yanlarına order number ve kredi kartının birkaç rakamı ile gitmeleri gerek, çünkü girişte sipariş numarası ve siparişi yaptığınız kartın en azından son 4 rakamını kontrol ediyorlar ve size orjinal biletlerinizi veriyorlar. Bunları dönene kadar sakın kaybetmeyin dönüşte de kullanacaksınız.

http://www.madametussauds.com/HongKong/en/
http://www.madametussauds.com/HongKong/en/BuyTickets/Default.aspxThe Peak Tram:(22.277952,114159187)
Admiralt veya Central metro istasyonlarında inip yaklaşık 10dk. yürüyerek tramwayın kalktığı yere ulaşabilirsiniz.Yukarıya taksi ve otobüs ile de ulaşım imkanı var aslında ama bir nostalji ve Hong Kong un simgesi olan bu tramway ile yolculuk daha keyifli olabilir. Ayakta yolcu olmuyor, herkes oturuyor bu tramwayda. Zaten ayakta kalmak bir hayli zor olacaktır, çünkü bayağı dik yokuşu ayakta tırmanmak bir hayli zor ve riskli de olabilir.Dönüşte aynı biletle tekrar aşağı ineceksiniz unutmayın.


Madame Tussauds:
Dünyaca ünlü balmumu heykel müzesidir. Tramwaydan indikten sonra üst kata çıkıyorsunuz ve girişte sizi bruce lee karşılıyor. Girişte biletinizi gösterip içeri giriyorsunuz ve birçok ünlü ile başlıyorsunuz resim çekilmeye.
Sky Terrace:
Madame Tussauds un her katını gezdikten sonra sıra geldi Sky Terrace bölümünü gezmeye. Buraya girerken tekrar biletinizi gösterip dışarıya çıkıyorsunuz. Size burada ücretsiz olarak ve ingilizce olarak rehberlik edecek kulaklıklar veriliyor. Arzu ederseniz bunları alıp etrafınızda gördüklerinizi size anlatmasını sağlayabilirsiniz. Havanın açık olduğu günlerde tüm Hong Kong u görebilirsiniz ve eşsiz resimler çekebilirsiniz. Hatta bize eşlik ettikleri gibi size de şahinler eşlik edebilir.Aşağıya doğru inerkende o günün tarih ve saatinin olduğu panonun önünde resim çekmeyi de unutmayın.

The Big Buddha: (22.257927,113.905076)

Buaraya gitmek için bileti yine internet üzerinden alabilirsiniz. Ben internetten almadım, ama bir sorun neden diye.Çünkü internetten girince göreceksiniz ki sizden gideceğiniz tarih ve saati istiyor.
Tam saatinde olursunuz olmazsınız belli olmaz hiç riske atmadan gidince oradan alın derim. Karar sizin yine de size internet adresini veriyorum.

http://www.np360.com.hk/en/booking/np360-ticketing-information.html

Fiyatlara gelince, teleferik kabini 2 çeşit bir tanesi standart diğeri ise crystal cabin, tek farkı chrystal olanın altından her yeri görebilmenizdir. Yalnız teleferik sağından solundan hava alıyor dikkat edin hasta olmayın. Bizim gibi kasım ayında giderseniz özellikle 2 kere dikkatli olun. Oturduğunuz koltuğun arkası sağı solu hep rüzgar alıyor. Yukarı çıkmadan da üzerinize ince birşeyler alırsanız iyi olur. Tabi ben kasım ayında gittim, gittiğiniz ay ve mevsim de çok önemli. Fiyatlara gelince:

Tek gidiş standart cabin  yetişkin 115$ ,  3-11 yaş arası çocuklar 60$ , 65 yaş üzeri ise 80$.
Tek gidiş chrystal cabin  yetişkin 180$ ,  3-11 yaş arası çocuklar 125$ , 65 yaş üzeri 145$.
Tek gidiş ne işe yarar derseniz millet ya giderken yürüyor, yada dönerken. Bu maceralı yolculuğa benim gözüm kesmez ama kesenler inanın var, teleferikten bir sürü maceraperest gördüm çünkü.

Gidiş dönüş standart kabin yetişkin 165$ , 3-11 yaş arası çocuklar 85$ , 65 yaş üzeri ise 115$.
Gidiş dönüş chrystal cabin  yetişkin 225$ ,  3-11 yaş arası çocuklar 175$ , 65 yaş üzeri 205$.
Gidiş stadart dönüş chrystal cabin  yetişkin 230$ ,  3-11 yaş arası çocuklar 150$ , 65 yaş üzeri 180$.

Ayrıca orya gidince yada internet sitesinden göreceksiniz ki çeşitli aktiviteler de var. 3D sinema yunus gösterileri eski çin kültür turları gibi...

Öncelikle buraya gidebilmek için kulanacağınız metro hattı Tung Chung metro hattıdır ve yine bu istasyonda inmeniz gerekecek. Burada indikten sonra B çıkışından çıkın ve yaklaşık 500 mt. yürüyünce teleferiğe varacaksınız. Buraya gidişi tabelalar yardımı ile bulabilirsiniz merak etmeyin. Eğer Hong Kong adasından gidiyorsanız direk hat yok Kowloon adasından gidiyorsanız Lai King yada size daha uygun bir istasyondan hattı değiştirin.

İstasyona varınca kendinize uygun bilet yada aktivitelerden birini alın ve teleferik kuyruğuna geçin. Biz yaklaşık 15 dk. bekledik ama bu süre 30 dk kadar da çıkabiliyor belirli günlerde. Yaklaşık 20 dk sürecek yolculuk sonunda tepeye ulaşacaksınız.Yukarıya çıkınca çok sayıda hediyelik dükkanlar var, buradan sizler de bizim gibi sevdiklerinize ufak tefek hediyeler alabilirsiniz.Ayrıca sadece kafanızı sokup resim çektirebileceğiniz çeşitli figürler var onlarla da güzel pozlar yakalayabilirsiniz.A Symphony of Lights: (22.293222 , 114.172134)

Pazartesi, çarşamba, cuma ingilizce olan bu gösteriş akşam saat 8 de başlıyor. Gösterinin dünyada eşi yok, kendi alanında tek. Binaların senkronize olarak katıldığı ışık ve lazer gösterisi. Buraya çok çok erken gitmenize gerek yok. Yarım saat önce gitseniz yeterli oluyor. Direkt deniz kenarı yer bulabilirsiniz. Zaten gösteri de 10 yada 15 dk. sürüyor. Buaraya ulaşmanın en kolay yolu Tsim Sha Tsui metro istasyonunda inerek biraz yürümektir, buradan 600 mt. ve yaklaşık olarak 9 dakika yürürsünüz. Hong Kong Museum of Art arkalarında bir yerde durarak gösterinin tadını çıkarabilirsiniz. Programınızı buradan sonra Avenue of stars  a uğramak olarak ayarlayın zaten yan yana ikisi.

Avenue of Stars:(22.293261, 114.172796)

Hollywood daki yıldızlar kaldırımı benzeri bir yer burası. Tabi birçok ünlünün adını bilemeyeceksiniz çünkü hepsi Çinli. Yürüyüş olsun deniz havası alırım derseniz gidin, yoksa hiçbir esprisi yok. Özellikle buraya gitmenize gerek yok, ışık gösterisine gitmişken uğrayabilirsiniz.
Hong Kong Space Museum:(22.294223 , 114.172212)

Uzay temalı bir müze 8000 metrekarelik bir alana kurudur.Yumurta şeklinde kubbesi vardır. Ben gitmedim bence gitmeye değer bir yer değil ama karar sizin.Yine programınızı A Symphony of lights ile birlikte oluşturabilirsiniz hemen hemen aynı yerdeler.
Kowloon Mosque and Islamic Centre:(22.298644 , 114.171836)

Tsim Sha Tsui metro istasyonunda inerek buraya çok rahat ulaşabilirsiniz. Yanılmıyorsam metronun A çıkış kapısı ile yan yana olmalı. Ben Hong Kong'a gitmeden nereye ne zaman gideceğimi önceden programlamıştım. Bu programın içerisinde Cuma namazına gitmek de vardı. Yanılmıyorsam ben gittiğim tarihte saat 13:15 gibi bir şeydi namaz saati. Cuma hutbesini hem Çince hem de İngilizce olarak veriyorlar burada. Namaz ise şaşılır derecede Türkiye deki gibi. Ben Dubai de Katar da da gittim Cuma namazına ama inanın sadece 2 rekat farz ile bitiriyorlar namazı. Burada ise önceden sünnet kılınıyor sonra farz sonra son sünnet. Bayağı da kalabalık oluyor aşağıdaki resimde Cuma Namazı çıkışını görebilirsiniz.Caminin sağ tarafında ise gezebileceğiniz bayağı uzun bir alışveriş merkezi var. Adı Park Lane Shopper's Boulevard (22.299592 , 114.171883)  sıralı sıralı dükkanları gezdikten sonra buranın arkasındaki Kowloon Park'ta dinlenebilir çeşitli çizgifilm karakterleri ile resim çekilip filmingoları görebilirsiniz.
Soho Bölgesi: (22.281888 , 114.152851)

Hong Kong adasında bulunan güzel şık geniş bir yer burası. Yeme içme imkanı gezme imkanı fazla. Ayrıca birçok cafe ve pub var burada. Central metro istasyonundan 700 mt. ve 11 dk. yürüme mesafesinde. Burası bayağı yokuşlu bir bölge olduğu için sokakta yürüyen merdivenlerde var. Yürüyen merdivenlerin ortalarında bir yerde de tarihi bir cami var. 

Burası Nişantaşı havasında güzel bir bölge. Gezme imkanı ve yemek imkanı çok. Yeme içme bölümünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim.


YEME-İÇME:


Gelelim çok kişinin merakla beklediği yeme-içme bölümüne.
Burada market olarak en çok görebileceğiniz 7 Eleven market var. Birde ayrıca Circle K. Bu marketlerde istediğiniz şeyleri bulabilirsiniz. Octopus Card marketlerde geçiyor hatta bazı ürünleri o kartla öderseniz daha ucuza geliyor. Metro da bile bu marketlerden görmeniz mümkün.
Kahvaltı ve atıştırmalıklar için birçok yerde unlu mamuller satan dükkanlar var. İnternette bir arkadaş Bread Talk diye bir yerden bahsetmişti, başta bulamadım ama dönmeye yakın görmüştüm. Özellikle aramanıza gerek yok her yerde benzerleri var merak etmeyin.

Amaaaaaaaaa   benim favorim Best Mart 360.
Süper bir market. Birçok Amerikan markasını bulabilirsiniz burada.Bir tanesi Yuma Tei Metro istasyonunun orada.Buaradan nefis mango kurularından alabilir. Kusana kadar mocha içebilirsiniz. Her yerde 24-25 dolarken burada 14$.  2 adet  ve üzeri alırsanız da kasada extra indirim yapıyorlar. Benim gibi dev fıstık ezmelerinden alabilir, Ümit abimin dediği gibi şifa niyetine Aloe Vera suyu içebilirsiniz. Olmazsa olmaz Starbucks ufak şişe kahveli içeceklerden almayı unutmayın, özellikle yine Ümit abimi burada anacağım, MOCHA...Sushi Take Out, (22.325349 , 114.168315) şayet seviyorsanız muhakkak uğramanız gereken bir yer. Görsellik inanılmaz güzel, ama aram fazla olmadığı için ben pek tercih etmedim. Koordinatını yazdığım yer Prince Edward metro istasyonunun oradadır. Farklı yerlerde de şubeleri var.


Hong Kong'da yediğim daha doğrusu yiyemediğim ilk yemek noddle , tavuk ve kalmar. Aşağıdaki noddle saman gibiydi yandaki ufak tavuk parçaları ise tavuğun eti değil kıkırdağıymış. Kalamar ise acayip baharatlı, acı ve pişmemişti.Bu resimde gördüğünüz meyveler ise Soho bölgesinde ufak bir dükkandan aldığımız ufak meyve bardağı. Çok lezzetli ve tazydi kendileri...


Büyük marketlerde satılan yiyecekler ise Amerika, Avrupa'da olduğu gibi adetle ve dilimle satılıyor, bizim gibi kilo kilo değil. Tabi pazarlara giderseniz ayrı.


Balıkların, etlerin hepsinin kurutulmuşu var hatta kalamar, ahtapot gibi deniz ürünlerinin de. Yanlarından geçerken bir hayli kötü kokuyla karşılaşacaksınız, bunu hazırlıklı olun.


Çeşit çeşit sebzeleri ve meyveleri yine burada görebilirsiniz. Papaya, dragon meyvesi, kiwi, mandalina, adını sanını bilmediğim birçok meyve bu pazarlarda mevcut. Yeşillikler de bir hayli taze ve güzeller. Mandalinaları çok lezzetli tavsiye ederim. Papayayı her yerde görebilirsiniz ama Mangoya hiçbir yerde rastlamadım, sadece her yerde kurutulmuşu satılıyor. Mandalina kabuklarını bile satan Çinlilerin vazgeçemediği sarımsağı, ördek yumurtalarını yine bu pazarlarda görmeniz mümkün.

Etler sokaklarda satılıyor açık şekilde. Herkes korkusuzsa alışveriş yapıyor. Üstelik birçoğunda da bayanlar çalışıyor. Kasap, balık, manav hepsinde bayanlar ağırlıkta.
Bizim İzmir'de balık tutmak için kullandığımız sülünezler en sevdikleri arasında. Ayrıca midyeler, istiridyeler, salyangoz ve kısaca deniz kabuklulaları revaçta. En çok tükelin et türü tabi domuz. Aşağıda kulak burun bir arada ayakları yanında etleri başka bir yerde, üstelik hepsi de sokak ortasında açıkta domuz ürünlerini görebilirsiniz.


İstanbul Kebab: (22.297405 , 114.171993) Birgün akşam burada yedik. Menü ve fiyatlar aşağıdaki gibi, yalnız sac kebap istedim dönerden yapılmış. Sanırım menüdeki birçok şeyi dönerden imal ediyorlar. Ben pek beğenmedim ama siz bilirsiniz tabi. Bu arada bir tane bile Türk çalışan yok ve tabi hali ile Türkçe bilen de yok. Adresi de aşağıdaki fişin üzerinde yazıyor. Hesaba %10 ekliyorlar ve çay kahve ikramı falan da yok haberiniz olsun. Hepsi paralı.


                                 

Paisano's Pizzeria:(22.282075 , 114.154623) Güzel bir pizza yedik burada, yada çok aç olduğumuz için bize öyle geldi :-))))
Menü ve fiyatlar aşağıda. Biz en garanti olan ve içinde de bilmediğimiz herhangi bir şey olmayan Margarita yedik.Aldığımız ölçüyü 2 kişi yedik ve fazlasıyla doyduk. Buranın arka taraflarında ise Pizza Express var, orayı da deneyebilirsiniz.Istanbul Express Turkish Restaurant:(22.278084 , 114.171028)

Bir başka Türk lokantası da burasıdır.Gitmedim ama Kebab House daki gibi ise güzel olduğuna eminim. Buraya gitmenin en kolay yolu Wan Chai istasyonunda inerek sadece 5 dk. yürümektir.

Kebab House:(22.277310 , 114.173710)
Piazziano's un hemen yanından girince Kebab House diye bir yer var. Burada uygun fiyatlı yemekler yiyebilirsiniz. İstanbul Express ile sahibi aynı kişi, ismi de Davut. Döner dürüm yedik içine mayonez falan da koyuyorlar gayet güzel ve lezzetliydi, tavsiye ederim.1453 OTTOMAN:(22.317130 , 114.170866)
Bir başka Türk lokantası da burasıdır. Ladies Markete gittiğinizde burada mola verip güzelce yemeğinizi yiyebilirsiniz. Burayı da deneme fırsatım olmadı ama internette arkadaşların beğendiği yazıyordu. Kapıda fiyatlar yazıyordu ayrıca kart ve broşür de var... Fiyatlar bence uygun burada, başka yerde yediğim için biliyorum. Anladığım kadarı ile yine Türk çalışan yok burada. Aşağıdaki resimde kapıda gördüğünüz arkadaşla kısa bir sohbetimiz oldu. Gitmeden önce buranın yerini ve  sahibinin adının Fatih olduğunu biliyordum. Resimdeki arkadaşa sahibinin adını sorduğumda bana ona Jimmy dediklerini söyledi, Fatih olup olmadığını bilmediğini söyledi :-)))))
Yine Ladies Market gezerken rastlayacağınız görüntüler aşağıdaki gibidir. Sokakta devamlı yemek yiyen insanlara rastlayabilirsiniz.Temple Street Night Market Ortasındaki Restaurant : (22.308569, 114.170224)
Temple Sokak pazarına gittiğinizde pazarın ortasında 2 adet restaurant var. Deniz mahsulleri ağırlıklı bu yerler bayağı revaçta. Yerli halk ve yabancıların uğrak yeri olduğu için kalabalık oluyor. Biz de burada bir akşam yemek yedik. Noddle 55$, bizim usul kızarmış kalamar ise 100$ dı. İnsanlar çılgınlar gibi uzun kabuklu olan deniz ürününden, biz ona sülünez diyoruz, birde salyangoz-midye olan yiyeceklerden yiyorlar. Buradaki noddle dan iki çeşit söyledik, sanırım ismi singapur yada japon noddle gibi birşey olacak o daha güzel onu tavsiye ederim.
Tüm dünyada olduğu gibi orada da Starbucks çılgınlığı var. Biz de birkaç kez gittik, gitmedik desek yalan olur. İçtiğimiz bir içeceğin de fiyatını aşağıdaki fişte görebilirsiniz.


Bubba Gump:(22.268605 , 114.151482)
Tramway ile tepeye çıktığınızda Peak tower da madame tussauds un sanırım 2 kat yukarısında olan ve dünyanın birçok yerinde şubesi olan bu yere uğramanızı tavsiye ediyorum. Karides ağırlıklı deniz mahsulü restoranı. Yiyecekleri leziz ve menüsü çok zengin. Fiyatlar çok ucuz değil ama orta seviyede diyebiliriz.


ALIŞVERİŞ:

Öncelikle size ilk tavsiyem alışveriş merkezlerini boşa gezip durmayın. Aranızda Dubai'ye gidenler varsa, aaa olur mu??? diyen olabilir. Ama olur. Çünkü Dubai gibi renkli ve değişik bir alışveriş merkezi yok burada. Hep pahalı ve kalbur üstü markalar var. Birde Shangai de olduğu gibi burada da saat manyaklığı var. Felaket derecede saat satılan mağazalar var. Lüx saatlerin fiyatlarını pek bilmiyorum ama inanın g-shock ve seiko Türkiye'den daha pahalıydı. Ben gittiğim birkaç tane alışveriş merkezinin ismini yazdım, gidip gitmemek size kalmış. Birde pazarda gezerken sizi çakma saat, çanta, gözlük gibi şeyleri satmak için ikna etmeye çalışacaklardır. Bunun içinde bir pasaja, bir apartmana götüreceklerdir. Ben Dubai den biliyorum, insan biraz ürküyor. Birde üzerinize kapıyı kilitlerlerse adamın ilk dediği paraya alıp bir an önce gideyim diyebilirsiniz.

Sai Yeung Choi Street:(22.317283 , 114.170127)
Bana göre bu sokak elektroniğin kalbinin attığı bir yer. Birçok elektronik mağaza burada. Broadway, Wilson gibi. Ünlü Nathan Road ile Ladies Marketin tam arasında kalan çok canlı bir yer burası.
Mong Kok Metro istasyonunun D3 çıkışından çıkınca tam da buraya ulaşırsınız.Çok kalabalık bir yer burası.Wilson & Co: Elektronik eşyaların satıldığı mağazalar zinciri. Sai Yeung Choi Street de bulabilirsiniz.

Broadway: Elektronik eşyaların satıldığı mağazalar zinciri Sai Yeung Choi Street de bulabilirsiniz.Mongkok Computer Centre: (22.318538 , 114.171038) Sai Yeung Choi Street'e çok yakın, hemen arkasında. Aynı zamanda da ladies market civarında olmuş oluyor.Hong Kong International Finance Center Mall:(22.285582 , 114.159461) IFC Mall olarak bilinen bu alışveriş merkezi Hong Kong adasında bulunur. Ya Hong Kong Metro istasyonunda yada Central de inmeniz gerekecek. Çünkü ikisi ayrı hat geliş yönünüze göre duraklardan birinde ineceksiniz. Çok büyük bir alışveriş merkezi, fazla alabileceğiniz birşeyler yok. Sadece apple store a uğrayabilirsiniz.

Apple Store: Hong Kong International Finance Center Mall yani kısaca IFC de bulunan apple mağazası. 2 katlı olan bu mağazada birçok kişi çalışıyor.Biz gittiğimizde iphone 6 yeni çıkmıştı Türkiye satış fiyatı 2350 TL iken burada 1650-1700 TL civarındaydı ama maalesef daha ellerinde yoktu.


Bonjour: Her yerde görebileceğiniz mağazalar zinciridir. Kozmetik, parfüm ve benzeri şeylerin satıldığı bir yer. Neredeyse 500 mt. de bir şubesi var.


Miramar:(22.300912 , 114.172075) Nathan road üzerinde bulunan ufak bir alışveriş merkezi.Harbour City:(22.297775 , 114.168202) Nathan road dan kowloon parka girip diğer taraftan çıkarsanız Harbour City ye ulaşırsınız. Büyük lüx bir alışveriş merkezi. Ünlü ve büyük markaları bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi burası.
7 yorum:

 1. Herkese şimdiden iyi eğlenceler diliyorum. Takıldığınız bir yer yada sormak istedikleriniz varsa lütfen çekinmeyin.

  YanıtlaSil
 2. yazı için çok teşekkürler ellerinize sağlık.
  ben de önümüzdeki hafta 6 günlüğüne gideceğim.
  Octopus card alacağım, merak ettiğim şu, yolculuk ücretleri nasıl, örneğin kartı alırken yüklediğiniz 100 $ yetti mi, sık sık doldurmanız mı gerekti?
  Varacağım yere bir kaç aktarma ile gideceksem (mtr içinde) bu geçişler ücretsiz oluyor değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada yolculuk hizmeti şu şekilde oluyor, gittiğiniz mesafeye göre ücretlendirme... Dubai deki gibi istasyona girerken okuttuğunuz kartınızı çıkarken tekrar okutuyorsunuz ve bu şekilde yaptığınız mesafe kadar ücret ödüyorsunuz.100 dolar dönüşte de 2-3 aktarmalı metro kullandığımız için yetmedi size de yetmeyecektir sanırım +100 dolar daha gerekecektir, ama şunu unutmayın ki iade ettiğiniz zaman paranızı depozitonuzu geri alıyorsunuz.Aktarmalar da şu şekilde oluyor. metro içinde diğer istasyonlara yönlendirme var ama dediğim gibi yaptığınız mesafe üzerinden ücretlendirme yapılacağı için aktarma ücretsizolmuyor.

   Sil
 3. Cem Bey teşekkürler. Bir sorum daha var, tüm gün sınırsız binme hakkı veren 55$'a satılan MTR kartları da var okuduğum kadarıyla, bu octopus card'tan farklı bir şey sanırım, siz kullandınız mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullanmadım ama size daha pahalıya malolur emin olun. 7-8 dolar falan genelde bir biniş

   Sil
 4. Merhaba,
  Bilgiler icin cok teşekkürler. Cok aydinlatici olmuş. Bu octobus card'a yukledigimiz para bittiginde nerelerden doldurabiliyoruz ve ilk havalimanina indigimizde satın alabiliyor muyuz?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. havalimanından alabilirsiniz ve her yerde doldurma imkanınız var merak etmeyin.

   Sil